недела, 25 јуни 2017  |  Вести денес: 18

Ограничен увозот на пилешко месо од Германија поради птичјиот грип

Осум европски држави и Израел открија во последната недела жаришта на силно заразени со вирусот Х5Н8 на птичји грип и некои од нив наредија живината на фармите да се држат затворени, со цел да се избегне ширењето на вирусот.

26-96

Последни вести

Неколку земји го ограничија увозот на пилешко месо од Германија, откако беше откриен опасен вирус на птичји грип.

– Јапонија, Јужна Кореја, Хонгконг, Босна и Херцеговина и Јужна Африка наложија рестрикции за увозот на германски птици и птичји производи, се наведува во соопштението на Владата на германската провинција Мекленбург-Западна Померанија.

Осум европски држави и Израел открија во последната недела жаришта на  силно заразени со вирусот Х5Н8 на птичји грип и некои од нив наредија живината на фармите да се држат затворени, со цел да се избегне ширењето на вирусот.

Засега претежно се заразени диви птици, но Германија, Унгарија и Австрија инфирмираа и за случаи во фарми со домашни птици, каде е наложени сите птици да бидат умртвени.

Најчитани вести