петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Ограничувањето на интернетот се’ уште актуелно во Турција

turcija

Поврзани вести

Заменик-генералниот претседател на најголемата опозициска Републиканска народна партија (ЦХП), Фарук Логоглу, кој е и поранешен амбасадор на Турција во Вашингтон, изјавил дека новодонесениот закон, за воведување на цензура на интернетот, противречи на принципите на демократијата и гарантираните слободи на граѓаните, соопшти електронското издание на весникот „Заман“.

„Се надеваме дека претседателот да ќе ги оправда нашите очекувања. Ако сепак Абдулах Ѓул сепак потпише указ и го афирмира законот, ние веднаш ќе однесеме прашањето пред Уставниот суд“ , посочи уште опозицискиот пратеник.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести