четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Огромна пукнатина се отвори на земјата во Мексико

mexico

Последни вести

Петметарска пукнатина долга неколку километри се отворила во земјата во северозападниот дел на Мексико.

Геолози веднаш пристигнале на местото на случувањето за да отпочнат истражувања за причината за пукањето на земјата. Мексиканските власти сметаат дека тоа може да се случило поради земјотрес, кој го погодил тој дел од Мексико минатата недела.

Пукнатината, која е длабока околу осум метри, тешко оштетила магистрален пат, кој води до Тихоокеанското крајбрежје.

Превозните средства биле пренасочувани по други патишта, бидејќи во делот каде е оштетена магистралата земјиштето е нестабилно.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести