среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 45

Огромните резерви ја соборија цената на нафтата

Пад на цените на нафтата поради зголемени резерви во САД

nafta cena svetski berzi

Ќе возиме ефтина нафта, пад на цените на светските берзи

Поврзани вести

Цените на нафтата забележаа пад, поради загриженоста од прекумерните глобални резерви, како и поради шпекулациите дека ФЕД наскоро би можел да го намали обемот на монетарни поттикнувања.

Еден барел американска „лесна“ нафта за терминска испорака во јануари на Трговската берза во Лондон поевтини за девет центи на 97,41 долари за барел, додека истата количина северноморска нафта од типот „брент“ на пазарот во Лондон чинела 108,60 долари, што е намалување за седум центи.

Инвеститорите не се загрижени само поради прекумерните резерви на нафта, туку и поради одредени земји членки на ОПЕК, како што е Ирак дека ќе се зголемат резервите.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести