петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Охрид ќе добие лизгалиште на мраз

На Градскиот плоштад во Охрид ќе биде поставено лизгалиште на мраз како атракција во текот на Новогодишните и Божикните празници

lizganje na mraz

Последни вести

Започна монтажата на лизгалиштето на мраз што ќе биде поставено на Градскиот плоштад во Охрид, како дополнителна атракција за престојните Новогодишни и Божикни празници.

Според информациите од општинскиот Сектор за локален економски развој, лизгалиштето има за цел да се анимираат граѓаните на Охрид почесто да го посетуваат Градскиот плоштад, како забава за сите генерации.

„Самото лизгалиште ќе биде на површина од 350 метри квадратни, а за заинтересираните ќе биде обезбедена и опрема. За време на зимскиот одмор за учениците ќе се организираат и бесплатни часови“, изјави раководителот на секторот за локален економски развој, Ѓоко Апостолов.

Лизгалиштето е отстапено на користење од австриска фирма, како резултат на претходно остварени контакти со охридската локална самоуправа, а на Градскиот плоштад ќе се користи до крајот на месец јануари, односно додека тоа го овозможуваат временските услови.

Монтирањето на лизгалиштето се очекува да заврши кон крајот на неделата по што се очекува да биде ставено во употреба.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести