петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Охриѓанката Маја премрзнала до смрт

Ниската температура причина за смртта на Маја Блажевска од Лешани.

maja

Поврзани вести

Малолетната охриѓанка по која два месеци се трагаше, пред ва дена беше пронајдена над планините во Охрид.Обдукцијата покажа дека ниските температури се причина за трагедијата.

Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски, потрвди дека 15-годишната Маја Блажевска пред два дена е пронајдена мртва на местото викано „Натнасер бачила“ над Охрид.

Димоски појасни дека се работи за подрачје кое е на 1.500 метри надморска височина и е тешко пристапен терен. Повикувајќи се на резултатите од обдукцијата тој истакна дека на телото немало знаци на насилство и дека девојчето починало од хипотермија, односно премрзнала на екстремно ниските температури.

Димовски искажа жалење што двомесечната потрага по малолетната охриѓанка заврши трагично, Тој нагласи дека целиот тим работел на пронаоѓање на Маја.

Портпаролот рече дека дополнително ќе се утврдуваат причините за несреќата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести