сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 32

ОЈО поднесе обвинение против Божиновски за шпионажа

bozinovski-zoran

Поврзани вести

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, денеска до Основниот суд Скопје 1 Скопје поднесе обвинителен акт со предлог за продолжување на мерката притвор за новинарот Зоран Божиновски.

Обвинителениот акт доаѓа поради основано сомнение дека обвинетиот сторил кривични дела злосторничко здружување, шпионажа и уцена, извести ОЈО.

Инаку, за овие кривични дела Божиновски беше гонет во текот на 2013 година. Поради неговата недостапност на органите на прогонот истрагата беше прекината и продолжи по екстрадиција на обвинетиот, стои во соопштението на ОЈО.

Сопственикот на интернет порталот „Буре весник“ е еден од 22-та обвинети во случајот „Шпион“. Божиновски се водел под името “Луди Милојко”. Кумановскиот новинар преку закани и уцени изнудувал пари од бизнисмени и видни личности.

Најчитани вести