сабота, 19 август 2017  |  Вести денес: 0

ОЈО: Пронајдена е тајната работилница за фалсификување на лични карти, тројца приведени

Пронајдениот материјал е одземен и е предмет на натамошна анализа и истражување. За овој настан приведени се три лица, но постојат индиции и за инволвирани други лица и за сторени други кривични дела.

javno-obvinitelstvo-skopje

Поврзани вести

Основното јавно обвинителство Скопје постапувајќи во предметот за фалсификуваните лични карти, презеде низа мерки и активности за расветлување на настанот.

-Во вршење на истражни дејствија, во тек на вчерашниот ден, успешно е спроведена акција по наредба на јавен обвинител, во која е пронајдена тајната работилница каде е вршено фалсификувањето на документите. Станува збор за обемен материјал, опрема и апаратура која се користела за изработка на фалсификуваните лични карти и други документи. Пронајдениот материјал е одземен и е предмет на натамошна анализа и истражување. За овој настан приведени се три лица, но постојат индиции и за инволвирани други лица и за сторени други  кривични дела.

Повеќе информации од јавното обвинителство најавуваат во текот на следните денови.

Најчитани вести