Крими хроника

ОЈО Велес работи на откривање на причините за сообраќајната несреќа на туристичкиот автобус

ОЈО Велес работи на откривање на причините за сообраќајната несреќа на туристичкиот автобус

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес синоќа извршил увид на лице место на автопатот Велес-Скопје каде што се случи тешка сообраќајна несреќа во која туристички автобус излета од патот и се преврте, известуваат во понеденикот од ова обвинителство.

Причините за несреќата се утврдуваат. По наредба на јавниот обвинител, од возачот на автобусот е земен примерок на крв за анализа и започна прибирање на трагите пронајдени на лице место.

Со оглед на тоа што синоќа временските услови и видливоста на теренот не дозволуваа ова целосно да биде завршено, локацијата се обезбедуваше во текот на ноќта, а утрово продолжи прибирањето на материјалните траги од внатрешноста на автобусот и се врши вонреден технички преглед на возилото.