ТОП,Македонија

OJO: Во сообраќајката кај Демир Капија се судрија два автомобили и автобус

OJO: Во сообраќајката кај Демир Капија се судрија два автомобили и автобус

Два патнички автомобили и автобус на Струмица Експрес се судриле утрово на магистралниот пат Удово – Демир Капија. Во сообраќајната несреќа животот го загуби брачна двојка од Скопје, а нивното детенце се бори за живот на скопските клиники.

Од ОЈО информираат дека надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Гевгелија извршил увид на лице место на тешката сообраќајна несреќа кај Удово, во која животот го загубија две лица.

Сообраќајната несреќа се случи утрово, на магистралниот пат Демир Капија – Удово, кај месноста Света Петка, кога се судриле автомобил марка Ауди А4 со германски регистарски таблички, управуван од српскиот државјанин Д.С. (46), автобус на „Струмица експрес“, управуван од Ѓ.В. (60) и автомобил марка Фиат сеиченто со скопски регистарски таблички, управуван од Н.П. (41).

Во несреќата загинаа возачот на автомобилот и неговата сопруга, Б.П. (32), додека нивниот седумгодишен син е повреден и во критична состојба е префрлен на скопските клиники. Повредена е и сопатничката во аудито, германска државјанка, која со потешки повреди е задржана во Општата болница во Велес.

Се работи на утврдување на околностите под кои се случила сообраќајната несреќа. Возачот на аудито, државјанин на Р.Србија, е задржан. Надлежен јавен обвинител веднаш издаде Наредба за обдукција на телата на починатите лица, како и Наредба за технички преглед на автомобилот Ауди и на автобусот. Истовремено, земени се примероци од крв и урина на возачите, кои се ќе анализираат. Дополнително, се вршат разговори со сите инволвирани, со патниците од автобусот, како и со возачи-очевидци на сообраќајната несреќа.