Спорт

Оклахома му одржа лекција на Портланд

Оклахома му одржа лекција на Портланд

Во дуелот на прво и трето пласираните екипи од Западна конференција во НБА лигата, ноќеска Оклахома славеше на гостувањето кај Портланд со 98:95.
Најзаслужен за победата на Оклахома како по обичај беше Кевин Дјурант кој оствари дабл-дабл со 36 поени и 10 скокови.

Резултати: Шарлот – Далас 114:89, Кливленд – Сакраменто 109:99, Чикаго – Атланта 100:85, Мемфис – Вашингтон 92:89, Феникс – Мајами 97:103 и Ла Лејкерс – Јута 79:96.

Вечерва се играат 13 натпревари: Индијана – Далас, Орландо – Мемфис, Торонто – Атланта, Бостон – Сан Антонио, Бруклин – Шарлот, Детроит – Кливленд, Њујорк – Сакраменто, Хјустон – Вашингтон, Милвоки – Њу Орлеанс, Минесота – Денвер, Јута – Филаделфија, Голден Стејт – Мајами и ЛА Клиперс – Портланд.
Пласман Источна конференција: Индијана 40-11 (победи-порази), Мајами 36-14, Торонто 27-24, Чикаго 26-25, Атланта 25-25, Вашингтон 25-26, Бруклин 23-26, Шарлот 23-29,…

Пласман Западна конференција: Оклахома Сити 42-12, Сан Антонио 37-15, Портланд 36-16, ЛА Клиперс 36-18, Хјустон 35-17, Голден Стејт 31-21, Феникс 30-21, Далас 31-22,..