понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Околу 1.900 лица се убиени во Сирија од почетокот на „Женева-2“

sirija

Поврзани вести

Околу 1.900 лица се убиени во Сирија од почетокот на мировната конференција „Женева-2“, пренесува „АФП“.

Најмалку 498 од убиените лица се цивили. Од нив 431 загинале во борбите меѓу владините сили и бунтовниците, а 40 од глад и недостаток на лекови.

Други 27 цивили се убиени при судири меѓу ривалски џихадистички групи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести