понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Околу 100 компании ќе ја подобрат соработката со Кина

komp-630x289

Последни вести

Околу 100 нови компании од градежништвото, индустријата и трговијата стануваат членки на Асоцијацијата за трговија и деловни односи на Сојузот на стопански комори. Тие ќе ја зајакнуваат соработката со Народна Република Кина.

Според претседателката на ССК, Даниела Арсовска, придобивките за компаниите членови на „Асоцијацијата за трговија и деловни односи со Народна Република Кина“ се бројни.

– Токму, компаниите од секторите градежништво, трговија и индустрија, остваруваат најголема соработка со кинеските компании. Во соработка со Амбасадата на Народна Република Кина во Македонија, ќе работиме на поедноставување на визната процедура за компаниите и бизнисмените од двете земји. Започнати се активности за соработка и веруваме дека во следниот период ќе ги интензивираме деловните односи со НР Кина, изјави Арсовска.

Вкупната трговска размена на Македонија со НР Кина во првите осум месеци од годинава изнесува 318,5 милиони американски долари, што претставува пораст од 4,5 проценти во споредба со истиот период лани. Притоа, остварен е извоз од 39 милиони долари, а увозното салдо изнесува 278,8 милиони долари. Во вкупната надворешно-трговска размена, НР Кина е седми трговски партнер на Република Македонија, според обемот на трговска размена.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести