четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Околу 14.000 бегалци пред граничните порти на Македонија

Протокот на бегалци од Грција во Македонија е строго редуциран од македонските власти, кои за тоа добиваат силна поддршка од Австрија, Унгарија, Хрватска и Словенија

begalci

Поврзани вести

Околу 14.000 бегалци се стационирани на границата на Грција со Македонија и чекаат за влез во земјава.

Протокот на бегалци од Грција во Македонија е строго редуциран од македонските власти, кои за тоа добиваат силна поддршка од Австрија, Унгарија, Хрватска и Словенија, пишува британскиот весник „Гардијан“, пренесува Нетпрес.

Инаку, денеска лидерите на земјите од Европската унија одржуваат итен самит во Брисел, каде се очекува да објават официјално затворање на балканската бегалска рута.

Најчитани вести