Свет

ОН: Околу 15.000 луѓе бегаат од Алепо

ОН: Околу 15.000 луѓе бегаат од Алепо
ОН: Околу 15.000 луѓе бегаат од Алепо

Воената офанзива на сириските владини сили врз Алепо принуди најмалку 15.000 луѓе да го напуштат градот, соопштија денеска Обединети нации.

– ОН утврдија дека најмалку 15.000 луѓе бегаат од Алепо на север од земјата, а десетина илјади се на границата со Турција, изјави претставничка на ОН.

Таа додаде дека турската граница и натаму е затворена, но оти на тие што им е потребна медицинска помош се згрижени локалните турски болници.

ОН наведуваат дека во текот на јануари имало 13 воздушни напади врз болници во Сирија.

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу вчера во Лондон изјави дека десетици илјади Сиријци од Алепо се движат кон турската граница.