среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Околу 18.000 лица се евакуирани поради поплавите во Индонезија

indonezija-poplavi

Поврзани вести

Околу 18.000 лица се евакуирани поради поплавите во индонезискиот град Тебинг-Тинги во провинцијата Северна Суматра. Поплавени се над 5.000 домови.

„Нивото на водата во куќите на луѓето достигна еден метар“, соопштуваат од Националната агенција за ликвидирање на последиците од природни катастрофи.

Властите предупредуваат дека се очекува експанзија на катастрофата предизвикана од долги поројни дождови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести