ТОП,Македонија,Свет

Околу 2.000 од СДСМ и СОРОС за деструкција, над 60.000 од ГДОМ за напредок и излез од кризата (ФОТО)

Околу 2.000 од СДСМ и СОРОС за деструкција, над 60.000 од ГДОМ за напредок и излез од кризата (ФОТО)

Околу 2.000 дежурни протестанти на СДСМ и СОРОС и денеска протестираат низ скопските улици. Наспротив нив, над 60.000 поддржувачи на ГДОМ се собраа пред Собранието за избори на 5-ти јуни и крај на кризата.

Само околу 2.000 поддржувачи на СДСМ и СОРОС кои слепо ги следат наредбите на опозицискиот лидер Зоран Заев протестираат попладнево во одбрана на деструкцијата на опозицијата и продолжување на кризата.

gdom2-1 gdom1-1 (1) gdom-sobranie7 g-768x458 (1) nova-p-2 gdom2-1

Од ден на ден, нивната поддршка постојано се намалува и на улица остануваат само постојаните демонстранти кои се платниот список на СОРОС да прават деструкција во корист на СДСМ.

Од друга страна, ГДОМ вечерва пред СОбранието покажува што значи народ и колку е силна народната волја. Над 60.000 граѓани го преплавија просторот пред Собранието во одбрана на Македонија, со јасна порака, избори на 5-ти јуни и крај на кризата.