четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Околу 200 косовски Албанци се борат во Сирија

Бројот на Албанци кои заминале во Сирија е 200, пишува приштинскиот весник повикувајќи се на извор од „косовската тајна служба“.

albanci vo sirija

Поврзани вести

Приштинските медиуми пишуваат дека во борбите во Сирија учествувале околу 200 косовски Албанци, кои таму заминале преку Турција. Заменикот на косовскиот премиер и министер за правда Хајредин Кучи изјави за „Коха диторе“ дека моментно се работи на амандманот кој би влегол во Кривичниот закон врзан за оваа состојба.

„Во тек се консултациите со меѓународните партнери за дефинирање на амандманите,“ изјави Кучи.

Бројот на Албанци кои заминале во Сирија е 200, пишува приштинскиот весник повикувајќи се на извор од „косовската тајна служба“. Тој извор тврди дека многу од нив се разочарани, бидејќи гледале дека Муслиманите се убиваат меѓу себе во име на Бога.

„Дојде до паѓање на интересот и недоверба меѓу нив,“ изјавил изворот, а пренесува „Коха диторе.“
Истиот извор наведува дека во четвртокот во градот Алепо во Сирија бил убиен Албанец од Качаник и дека станува збор за чеврт борец кој загинува во војна во Сирија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести