четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 35

Околу 3.000 борци на Исламска држава побегнале во Јордан

Околу 3.000 борци на Исламска држава и други милитанти од другите екстремистички групи побегнале од Сирија во Јордан, поради новата офанзивна акција

sirija-borci-rusija

Поврзани вести

Околу 3.000 борци на Исламска држава и други милитанти од другите екстремистички групи побегнале од Сирија во Јордан, поради новата офанзивна акција на сириската армија поддржана од воздушните напади на Русија, соопштуваат претставници од руската одбрана за РИА новости.

Неименуваниот извор додава дека во неделата сириската армија извела низа напади врз борците на ИД и на Ал Нусра во предградија на Дамаск, како и во провинциите Деир ер Зор и Хама.

Околу 3.000 борци на Исламска држава побегнале во Јордан

Околу 3.000 борци на Исламска држава побегнале во Јордан

Во Деир ер Зор биле убиени 160 милитанти во нападот на армијата кој имал за цел да ги натера екстремистите да се повлечат од неколку населени места.

Во провинцијата Хама, армијата уништила два конвои на ИД во близина на градот Палмира и 17 терористи биле убиени во артилериска битка.

Сириската артилерија исто така нападнала повеќе екстремистички групи, меѓу кои и ал Нусра кои се наоѓаат во провинцијата Хама, каде според воени извори, избувнал конфликт помеѓу Сиријците и странските борци. Сириските милитанти инсистирале на повлекување од повеќе упоришта, поради страв од офанзивата на сириската армија и руските воздушни напади, а странските војници одбивале да се повлечат.

Пред неколку дена се појави видео на кое се гледа како милитантите на радикланите групи во Сирија сами си ги издадоа позициите. Повеќе за ова на следниот линк.

Најчитани вести