четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 43

Околу 300 бегалци се степаа во кампот во Идомени

Бегалски Камп во Идомени

Бегалски Камп во Идомени

Поврзани вести

Најмалку едно лице е повредено во немирите во бегалскиот камп кај Идомени. Инцидентот избил кога пакистански и авганистански државјани почнале да се гаѓаат со камења и со други предмети.

Грчката полиција пуштила солзавец за да ги запре конфликтите во кои што учествувале 300 бегалци и мигранти но никој не е уапсен, пренесува АП.

Повреденото лице било пренесено во болница.

Полицијата соопштила дека засега не се познати причините за инцидентот. Во кампот по затворањето на Балканската рута останаа заглавени околу 10.000 бегалци.

Најчитани вести