Свет

Евакуирани околу 500 жители на Лондон поради истекување на гас

Евакуирани околу 500 жители на Лондон поради истекување на гас
Евакуирани околу 500 жители на Лондон поради истекување на гас

Околу 500 лица беа евакуирани од нивните домови во јужен Лондон синоќа поради големо истекување на гас, соопшти британската полиција.

Екипи на Брзата помош и на Црвениот крст биле повикани во регионот на Пенџ Лејн и Куин Аделејд Роуд, по добиен сигнал за истекување на гас во 22:30 часот по Гринич, даден од граѓанин преку националниот итен телефон за инциденти со гас.

Компанијата „Садерн Гас Нетворк“ соопшти дека е извршен ремонт во текот на ноќта. Жителите добиле одобрение да се вратат во своите домови во пет часот изутрината.