понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Околу 60 скопјани пијани за воланот

Скопјани се опуштија викендот пред празниците, па пијани возеа низ градот.

pijanvozac

Поврзани вести

Несовесни скопјани, иако испиле малку повеќе алкохол седнале зад воланот.

Од Министерството за внатрешни работи соопштија дека изминатиов викенд во Скопје е спроведена  акциска контрола во делот на сообраќајот, односно контрола на возачи по однос на конзумирање алкохол, но и контрола по однос на почитувањето на сообраќајните правила и прописи.

Според полициските податоци кај  58 лица е утврдено дека дека истите управувале возила под дејство на алкохол, 24 лица управувале возила со измината важност на сообраќајната дозвола. Без возачка дозвола управувале 13 возачи, а кај 14 лица е утврден сообраќаен прекршок за поминување на црвено светло додека 10 возачи управувале возило со брзина над дозволената.

Исто така, сообраќајните полицајци при СВР Скопје утврдиле дека 16 возачи не користеле соборени светла,  а 10 возачи зборувале на мобилен телефон додека управувале со возило.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести