петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Околу 70 илјади Курди за 24 часа пребегнале во Турција

Kurdi u Istanbulu

Последни вести

Во Турција, за 24 часа, преминале околу 70 илјади сириски Курди кои бегаат од припадниците на екстремистичката „Исламска држава“, која делува во североисточниот дел на земјата.

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека неговата земја „ќе ги прими браќата кои бегаат од Сирија без дискриминација на верска или етничка основа“.

УНХЦР во соопштение наведе дека се преземаат мерки за на Турција да и се помогне, каде „според последните проценки дошле 70.000 Сиријци во последните 24 часа“.

Турција завчера ја отвори границата за Курдите кои бегаат од Сирија поради нападите на борците од „Исламска држава“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести