петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Окупирана базата за противракетна одбрана на Крим

Crimean air base switches allegiance to local authorities

Поврзани вести

Група вооружени луѓе, за кои се претпоставува дека се Руси, ја зазела украинската база за противракетна одбрана во Севастопол.

Локалните медиуми информираат дека напаѓачите со камион ја пробиле оградата од базата, но новинар на агенцијата „Ројтерс“ не забележал никакво оштетување на оградата.

Претставникот на руската војска, Владислав Селезњов, рекол дека вооржените напаѓачи ја зазеле базата без ниту еден испукан куршум и дека во таа акција нема ниту повредени, ниту жртви.

Друг, пак, украински претставник рекол дека тој има улога на преговарач меѓу украинската војска и вооружените сили во базата.

Како што јавува Би- Би- Си, во моментот на нападот, во базата имало околу 100 војници.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести