среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Оланд и Камерон згрозени од егзекуцијата на американскиот новинар

Камерон изјави дека Исламската држава нема никаква религија и дека претставува закана за Сиријците, Ирачаните, Американците и Британците, како и дека не прави разлика меѓу муслимани, христијани или какви било други религии.

olandcameron

Последни вести

Убиството на уште еден американски новинар од страна на екстремистичката група Исламска држава беше строго осудено од страна на Франсоа Оланд, претседателот на Франција, како и од Дејвид Камерон, британскиот премиер.

Нагласувајќи дека тоа ја открива подлата природа на групата Исламска држава, Оланд изрази згрозеност од варварскиот чин, истакнувајќи дека ова исламистичко движење знае само за терор.

Камерон изјави дека Исламската држава нема никаква религија и дека претставува закана за Сиријците, Ирачаните, Американците и Британците, како и дека не прави разлика меѓу муслимани, христијани или какви било други религии.

Претходно од страна на оваа екстремистичка група беше објавена видео снимка на која се гледа како маскирани припадници на организацијата отсекуваат глава на втор американски новинар, заробен во Сирија, соопшти денеска приватната група СИТЕ, што ги следи терористичките активности. Според СИТЕ на снимката се наоѓа 31-годишен Стивен Сотлоф.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести