Свет

Оланд ќе бара итна екстрадиција на Абдеслам во Франција

Оланд ќе бара итна екстрадиција на Абдеслам во Франција

Францускиот претседател Франсоа Оланд синоќа по завршувањето на Самитот на ЕУ во Брисел, во присуство на белгискиот премиер Шарл Мишел, најави дека ќе побара брза екстрадиција во Франција на Салах Абдеслам, кој беше упасен вчера при полициска акција во главниот град на Белгија.

Како што јави дописникот на МИА од Париз, Абдеслам е оосмничен за логистичката поддршка на терористите што ги извршија терориситчките напди во францускиот главен град на 13 ноември минатата година.

Оланд ќе бара итна екстрадиција на Абдеслам во Франција
Оланд ќе бара итна екстрадиција на Абдеслам во Франција

Оланд најави дека француските власти „многу брзо ќе испратат барање за екстрадиција“ до Белгија и изрази надеж дека „белгиските власти ќе одговорат позитивно, коллу што е можно побрзо“.

Јавниот обвинител на Париз ќе побара екстрадиција (на Абдеслам), за да може Франција да го испитува и да му се суди во Франција, изјави Оланд.

Салах Абделам па кој Франција распиша меѓународен налог за апсење, беше најабараниот оосмничен терорист во Европа во изминативе четири месеци.

Претпладенво Оланд ќе одржи вонреден состанок на Советот за безбедност во Елисесјката палата во врска со апсењето на Абдеслам.