вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Оланд најави построги казни за говорот на омраза

oland-500

Последни вести

Францускиот претседател Франсоа Оланд во рамки на годишната свечена вечера на француската еврејска заедница вети построги казни за „расистичките, антисемитстички и хомофобични изјави“.

Оланд се заложи за „побрзи и поефикасни санкции“ против говорот на омраза, додавајќи дека според него овој деликт би требало да претставува кривично дело, пренесува AFP.лица осомничени дека планирале да патуваат на Блискиот исток за да им се придружат на екстремистите.

Франција сеуште е во состојба на зголемена приправност по тридневните напади во Париз на почетокот на јануари во кои загинаа 17 лица, вклучително и четворица Евреи.

Најчитани вести