вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Оланд: НАТО треба привремено да престане со проширување

nato

Последни вести

Францускиот претседател Франсоа Оланд се изјасни за привремен прекин на проширувањето на НАТО, пишува весникот „Фигаро“.

Изјавата на Оланд е за време на вчерашната заедничка прес конференција во Париз со генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг.

Оланд изјави дека во моментот НАТО треба да заземе став на одбивање на прием во Алијансата на оние земји, што ќе изразат желба за членство, додавајќи дека проширувањето моментално не е на дневен ред на НАТО.

Најчитани вести