недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 26

Оланд нема повторно да се кандидира за претседател

Одлучив да не бидам кандидат. Во следните месеци мојата единствена должност ќе биде да продолжам да ја водам државата, изјави Оланд.

oland-640x294

Последни вести

Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави дека нема повторно да се кандидира за функцијата бидејќи како што објасни, сака да им даде шанса на своите социјалисти да победат „против конзерватизмот и екстремизмот“.

Тој наведе дека рационално ги согледал своите шанси да добие широка поддршка во партијата која останува поделена околу неговата политика.

Најчитани вести