четврток, 17 август 2017  |  Вести денес: 0

Оланд: Русија не e закана за Франција, туку партнер

Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска оцени дека НАТО не треба Русија да ја се смета за своја закана, туку за партнер, пренесува МИА.

FRANCE-SHOOTING/UNESCO-HOLLANDE

Поврзани вести

Францускиот претседател Франсоа Оланд  денеска оцени дека НАТО не треба Русија да ја се смета за своја закана, туку за партнер, пренесува МИА.

НАТО нема никаква улога во односите меѓу Европа и Русија. За Франција, Русија не претставува ниту противник, ниту закана, изјави Оланд во Варшава, каде учествува на Самитот на НАТО.

Според Оланд, Русија претставува партнер, кој „понекогаш може да употреби сила – како при анексијата на Крим“.

Но, ние тоа го осудивме, истакна Оланд.

Најчитани вести