четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Оланд се соочува со нов пад на популарноста

oland

Поврзани вести

Популарноста на францускиот претседател, Франсоа Оланд, паднала само на 18 отсто, што е најниско од моментот кога дошол на власт и далеку помалку во однос на рејтингот на новиот премиер Мануел Валс, кој според најновите анкети има поддршка од дури 58 отсто од граѓањите.

Рејтингот на Оланд, најмалку популарниот претседател ан Франција во последните неколку децении, паднал за пет поени и за прв пат од неговиот мандат во 2012-та не надминува 20 отсто.

За разлика од него, Валс, кој на премиерската функција дојде минатиот месец, најпопуларен е премиерот на почетокот на мандатото, покажала анкетата на институтот „Ифоп“, објавена во неделникот „Журнал ди диманш“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести