вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 11

ОМД: Делото на претседателот Трајковски продолжува да живее и 10 години по неговата трагична смрт

omd

Поврзани вести

Претседателот Трајковски засекогаш ќе остане запаметен како скромен, храбар и решителен човек, со глобална визија за Македонија кој секогаш ги ставаше својата земја и народ пред неговата лична слава, велат од Обединета македонска дијаспора по повод 10 години од трагичното загинување на претседателот Борис Трајковски на 26-ти февруари 2004 година.

„ОМД верува дека визијата на претседателот Трајковски за општество засновано врз демократија, владеење на правото и слободна пазарна економија и конечно општество засновано врз доверба ќе надвладее, и Македонија ќе биде дел од евро-атланските институции. За време на кофликтот во 2001 година, претседателот Трајковски го повика народот во Македонија да ги избере гласачките кутии, а не куршумите”, велат од организацијата.

Претседателот Трајковски, велат од ОМД, беше неуморен поборник за целосно признавање на македонското уставно име од меѓународната заедница, и го постави патот за признавањето од страна на САД во ноември 2004 година, кое за жал не успеа да го доживее.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести