Спорт

Омејер и Акамбре потпишаа за ПСЖ

Омејер и Акамбре потпишаа за ПСЖ

Француските ракометни репрезентативци Тиери Омејер и Вилијам Акамбре од следната сезона ке го носат дресот на Пари Сен Жхермен. Двајцата ракометари на Монпелје го комплетираа трансферот во таборот на „светците“, откако во последните неколку месеци беа поврзувани со трансфер во клубот со најгоелм буџет во Европа.

„Омејер потписха до 2017 година, додека договорот на Акамбре е со вазхност до 2016 година“ – објави францускиот весник Л’Екип.
Патижаните играат променливо и веке ги загуби схансите за титулата во домасхното првенство, но токму тоа е прицхината поради која цхелниците на клубот усхте сега поцхнаа да ги комплетираат мегатрансферите за следната натпреварувацхка сезона.