четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Омлет со шунка на сосема поинаков начин

Подгответе вкусен омлет на сосема поинаков начин и уживајте во вкусната храна...

Omlet-so-shunka

Поврзани вести

Подгответе вкусен омлет на сосема поинаков начин и уживајте во вкусната храна…

Состојки:

  • 500 грама пченично бело брашно
  • 500 мл кравјо млеко
  • 1 јајце
  • 125 грама шунка
  • Вода

Подготовка:

Измешајте ги брашното и млекото.

Посолете и измешајте ја шунката што претходно сте ја исечкале на ситни коцкички. Доколку смесата е премногу густа, разредете ја со топла вода.

Омлетот се пече на тава за палачинки што претходно благо сте ја премачкале со масло.

На печениот омлет ставете кечап.

Најчитани вести