Магазин

Oмлет со шунка и зачини и торта со крушки за десерт

Oмлет со шунка и зачини и торта со крушки за десерт

За појадок подгответе вкусен омлет со зачини во вид на ролат со фил од шунка.

Состојки:

3 јајца

250 мл млеко

200 гр брашно

шунка

1 лаж сечкан магдонос

1 лаж сечкан босилек

сол по вкус

бибер по вкус

масло по вкус

Поделете ги јајцата на жолчка и белка. Жолчката изматете ја со млекото и брашното, посолете и забиберете. Во смесата после измешајте снег од белка, исчекан магдонос и босилек.

На врело масло испчете четири омлета.На секој од нив ставете шунка и завиткајте во ролат.

torta so kruskiТОРТА СО КРУШКИ

Состојки

300 гр. мелени бискоти

5 лаж. шеќер во прав

150 гр. растопен маргарин

сок од крушки по потреба

4 поголеми круши

1,5 шолја за кафе шеќер

3 шолји вода

2 пудинга од ванила

Шлаг и мелени ореви за декорација

Подготовка:

Измешајте ги мелените бискоти, шеќерот во прав, истопениот маргарин, па додадете сок од крушки (по потреба).Се добро соединете, па обликувајте ја подлогата за тортата.Околу подлогата ставете калап за торта. Крушите излупете ги, па исечкајте ги на коцки. Ставете ги во тенџере, додадете шеќер и вода, па варете 10-на минути.

Изматете пудинг од ванила со малку вода, па сипете врела точност од тенџере.Кога ќе се згусне, тргнете од оган. Малку нека се олади па сипете во калапот за торта, преку подлогата направена од кекс.Добро оладете ја во фрижидер, па тргнете ги ивиците од калапот. Премачкајте со изматен шлаг, па посипете со ореви. Кога ќе се олади исечете на парчиња.