недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 22

ОН: Дрогата годишно убива околу 200.000 луѓе

Дрогата секоја година убива над 200.000 лица во светот.

droga

Поврзани вести

Канцеларијата на Обединетите Нации за борба против дрога и криминал соопшти дека опојните  дроги секоја година се причината за смрт на најмалку 200.000 луѓе во светот.

Потсетувајќи дека трговијата со дрога е спротивна  со законските одредби, од Канцеларијата претпоставуваат дека годишните приходи од трговијата со дрога достигнуваат  вредност од 320 милијарди долари.

Исто така се проценува дека прометот на меѓународниот организиран криминал годишно достигнува речиси 870 милијарди  долари, што е шест пати повеќе од буџетот на официјалната агенција за помош на Програмата за развој на Обединетите нации.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести