среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

ОН има обезбедено заштита на 10.000 цивили во Јужен Судан

obedineti nacii

Поврзани вести

Обединетите Нации соопшти дека во две свои бази во главниот град на Јужен Судан обезбедува заштита на 10 000 цивили и ги повика завојуваните групи да се воздржат од етничко насилство, пренесе „АФП“.

„Најважно е насилството да не се здобие со етнички димензии“, изјавила специјалната претставничка на генералниот секретар на ОН, Хилда Џонсон. Според неа, почнувајќи од денес 10.000 цивили, добиле заштита во двете бази на мисијата на ОН.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести