вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 11

ОН ќе обезбедат 542 милиони долари за бегалците од Сирија

siriskibegalci

Поврзани вести

Обединетите Нации ќе обезбедат помош за сириските бегалци во Ирак во износ од 542 милиони долари, соопшти „ИТАР-ТАСС“.

“ОН одлучија да издвојат сума од 542 милиони долари за помош на сириските бегалци во Ирак“, изјави генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун за време на вториот ден од посетата на Ирак.

Бан Ки Мун изрази благодарност кон соседните земји на Сирија, поради тоа што ги отвориле вратите за бегалците.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести