вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

ОН: Над 850 илјади луѓе во Сомалија гладуваат

on

Поврзани вести

Околу 850 илјади луѓе во Сомалија се наоѓаат на раб на глад и во многу тешки животни услови, предупреди директорот на хуманитарните операции на Обединетите нации во таа земја, Џон Гинг.

Тој, по тридневната посета на Сомалија, навела дека уште два милиони лица во таа земја се соочуваат со недостиг од храна.

Поголем  дел од жителите во руралните области од оваа земја се живеат во многу тешки услови.

„Во 2011-та година имавме голема светска трагедија кога 260 илјади лица починаа од глад во Сомалија“, потсетува тој.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести