среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

ОН најави поефикасна борба против Боко Харам

onbo

Последни вести

Советот за безбедност на ОН синоќа повика за итно воспоставување на регионална воена координација на операциите, со цел за поефикасна борба против терористичката група Боко Харам во Нигерија и соседните земји.

СБ на ОН во декларацијата изразува длабока загриженост што „Боко Харам“ го поткопува мирот и стабилноста во регионот на Западна и Централна Африка.

Земјите-членки на Советот остро ја осудија ескалацијата на напади на Боко Харам во Нигерија и врз војници на армијата на Чад, распоредени во соседен Камерун за борба против терористичката група.

Најчитани вести