сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ОН одобрија Меѓународен ден на јогата

yogaaaa

Последни вести

Генералното собрание на ОН усвои резолуција со која 21 јуни се прогласува за Меѓународен ден на јогата, соопшти МИА.

Индискиот премиер Нарендра Моди повика за ден, посветен на јогата, во обраќање на годишната сесија на Генералното собрание на ОН во септември.

Според него, јогата може да помогне за справување со светските проблеми, вклучувајќи промени во климата.

ОН веќе одредија 118 денови, посветени на конкретни прашања, кои треба да го привлечат вниманието на јавноста.

Најчитани вести