сабота, 29 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ОН: Помош за киднапираните мировници

52a831bd06653

Последни вести

Советот на безбедност на Обединетите Нации (ОН) побара да се изврши притисок врз екстремистите поврзани со Ал Каеда и да се ослободат 45 мировници на ОН кои се киднапирани на Фиџи.

Во соопштението кое го одобрија сите 15 членки на Советот за безбедност, повторено е барањето мировниците веднаш и без услови да се ослободат, пренесува АП.

Екстремистите на сириските групи Нусра Фронт кои ги киднапираа мировниците поставија три барања за нивно ослободување.

Нусра Фронт бара да биде тргната од листата на терористички групи на ОН, хуманитарната помош да се испорача во делови на Данаск и да се надополни за трите борци кои се убиени во размена на огнот со мировниците на ОН.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести