вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ОН повеќе нема да го ажурира бројот на жртви во Сирија

obedineti nacii

Поврзани вести

Канцеларијата на Обединетите нации за човекови права престана да го ажурира бројот на жртви во судирите во Сирија, потврдувајќи дека повеќе не може да ги верификува изворите на информации кои покажуваат дека до крајот на јули загинале 100.000 лица.

Портпаролот на канцеларијата на ОН на високиот комесар за човекови права, Роберт Колвил, го обвини недостатокот од пристап на теренот во Сирија и неможноста да се потврдат „изворните информации“ од други организации.

„Секогаш е тешко да се зборува за бројки. Засега нема да ги ажурираме податоците“, рекол тој.

Колвил рекол дека извештајот на ОН за вкупниот број на жртви е заснован на исцрпувачки напори да се потврсат шест различни бројки кои ги пружале невладините организации во регионот.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести