среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

ОН: Повеќе од 4000 деца војници во светот

Во текот на 2013 година во судирите ширум светот регрутирани се повеќе од 4000 деца војници, соопштиле ОН на основа на собраните докази, напоменувајќи дека, според проценките, на армиите и бунтовничките формации им се придружиле уште илјадници деца.

sirija deca vojnici

Последни вести

Во текот на 2013 година во судирите ширум светот регрутирани се повеќе од 4000 деца војници, соопштиле ОН на основа на собраните докази, напоменувајќи дека, според проценките, на армиите и бунтовничките формации им се придружиле уште илјадници деца.

Во годишниот извештај на генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун за деца во вооружени судири, кој е објавен вчера, на „списокот на срамот“ е додадена злогласната нигериска исламистичка бунтовничка организација Боко Харам , пренесува АП.

На таа листа се наоѓаат осум регуларни рамии и 51 параовоени вооружени формации кои регрутираат, користат, убиваат, сакатат, сексуално злоставуваат или силуваат деца во вооружени судири или напаѓаат училишта и болници.

Во текот на 2013 година диминирало регрутирањето и користењето на деца во вооружени конфликти, а оние кои злоупотребуваат деца, особено оние кои вршат сексуално насилство над нив, обично се соочуваат со правдата, се заклучува во извештајот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести