недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ОН повика на независна истрага за насилството во Украина

ukraina

Поврзани вести

Високиот комесар за човекови права на Обединетите Нации, Нави Пилај, денеска ги осуди смртоносните судири во Украина, повикувајќи на брзо отворање на независна истрага, пренесе „АФП“.

Комесарот ги осуди убиствата и ја повика Владата и демонстрантите да помогнат за смирување на тензиите и за изнаоѓање на мирно решение на кризата.

„Ги повикувам за брза и независна истрага за утврдување на фактите и одговорностите“, изјави Пилај.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести