недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

ОН се заканија со санкции за тргување со нафта со терористи

Петнаесетте земји-членки на Советот во заедничко соопштение предупредија дека купувањето нафта од групи, како што се Исламиската држава или Џабхат ал Нусра, што се борат во Сирија, може да биде санкционирано.

on

Последни вести

 

Советот за безбедност на ОН синоќа ја поддржа руската иницијатива за забрана на тргувањето со нафта со исламистите во Ирак и Сирија.

Петнаесетте земји-членки на Советот во заедничко соопштение предупредија дека купувањето нафта од групи, како што се Исламиската држава или Џабхат ал Нусра, што се борат во Сирија, може да биде санкционирано.

Сирискиот центра за мониторинг на човекови права минатата недела објави извештај дека борци од групата Исламиска држава продаваат нафта и гас од Сирија на ирачки бизнисмени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести