сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ОН: Сириската опозиција направи историски чекор со одлуката да учествува во „Женева-2“

ban ki mun

Поврзани вести

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун ја поздрави одлуката на сириската опозиција да земе учество во мировната конференција за Сирија, „Женева-2“, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

Бан Ки Бан изрази надеж дека бунтовниците ќе успеат брзо да формираат репрезентативна делегација.

„Ова е храбар и историски чекор во интересите на политичкото решавање на тригодишниот конфликт во Сирија“, изјавил генералниот секретар на ОН.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести