сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ОН: Во јуни во Ирак загинале скоро 2.500 луѓе

0,,16682827_303,00

Последни вести

Обединетите нации (ОН) објавија дека во јуни во Ирак загинале повеќе од 2.400 лица и оваа бројка го прави месецот најсмртоносен во земјата досега.

Мисијата на ОН во Ирак соопшитила дека 2.417 лица се погинати во терористички напади. Меѓу жртвите 1.531 лице се цивили, а 886 се припадници на ирачката војска.

Според извештајот на ОН, во јуни во Ирак ранети се 2.287 лица.

ОН укажале дека бројот на жртвите не ја опфаќа покраината Анбар која во голема мера е под контрола на сунитските екстремисти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести