среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ОН: За помош на Јужен Судан потребни се 166 милиони долари

Тие пари се потребни за санитетско- здравствени мерки, дистрибуција на храна, како и уредување на кампови за раселените лица.

on

Поврзани вести

Во следните три месеци за помош на цивилите во судирите во Јужен Судан ќе треба да се обезбедат 166 милиони долари, соопштуваат Обединетите нации (ОН).

Средства се неопходни и за 200.000 бегалци од соседен Судан. Околу 58.000 лица веќе нашле засолниште во базите на мировните сили на ОН.

Советот за безбедност на Обединетите нации усвои план за итно зголемување на бројот на припадници на мировните сили во Јужен Судан за да се заштитат цивилите од се’ поголемото насилство.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести