понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Опаѓа популарноста на Турција во Блискиот Исток

turcija-zname-luge

Поврзани вести

Популарноста на Турција во Блискиот Исток е многу намалена во последните две години, покажува анкетата, отсликувајќи ја понекогаш спорната надворешна политика на Анкара, пренесе „АФП“.

Најсериозен пад е забележан во Египет и Сирија, каде Турција е жесток противник на властите. Истражувањето е спроведено од Фондација за економски и социјални истражувања на Турција.

Како целина, бројот на лицата што учествувале во анкетата во 16 држави, кои имаат позитивно мислење за Турција, е намален на 59 отсто, наспроти 78 отсто во 2011 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести